Deprecated: Function ereg_replace() is deprecated in /www/e/n/u20080/public_html/_sub/lacneletenky/libraries/Trash.php on line 96
Časové pásma a svetový čas - Blog
Rezervácia leteniek
Odlet z:
Prílet do:
Dátum odletu:
Dátum príletu:
Čas odletu:
Čas príletu:

Svetový čas

Ukázaním a kliknutím na danú oblasť sa zobrazí aktuálny čas vybraného časového pásma.

Časové pásma

Naša Zem sa neustále otáča, preto Slnko stále vychádza v iných častiach zemegule a v iných zapadá. Ale čas všade plynie rovnako. V záujme zjednodušenia orientácie sa v roku 1884 na konferencii vo Washingtone dohodli štáty sveta, že imaginárna línia prechádzajúca observatóriom v Greenwichi bude slúžiť ako základný - nultý poludník. Každý poludník spája severný a južný pól. Od nultého poludníka 7,5° na východ i západ sa vytvorilo základné časové pásmo, v ktorom platí UTC - koordinovaný svetový čas nazývaný tiež greenwichský stredný čas - GMT.

Svet je takto rozdelený na 24 časových pásiem po 15°. V každom časovom pásme platí jednotný čas. Pri cestovaní na západ za každou prekročenou časovou hranicou si treba posunúť hodinky o hodinu späť a zase opačne pri cestovaní na východ. Takto sa posúva čas, až kým sa nedosiahne dátumová hranica, ktorá prechádza zhruba po 180 poludníku. Po prekročení tohto poludníka smerom zo západnej pologule na východnú sa pridáva jeden deň v dátume, ale čas sa nemení. Pri opačnom prechode dátum sa ponechá ten istý.